13 февруари 2008

Биогоривата не предполагат чиста природа, а обратно

Последните изследвания на учените от различни континенти изобщо поставят под въпрос екологичната полза от използването на биогоривото, произведено от зърно и маслодайни семена. Неотдавна английският “Таймс” публикува изненадващи резултати на екип от известни учени. Информация за него е публикувана и в списание “Екология”, което се издава със съдействието на Министерството на околната среда и водите.
Според учените се доказва, че при изгарянето на горивата, произведени от рапица и царевица, се отделят от 50 до 70 на сто повече вредни емисии, отколкото при обичайните изкопаеми горива. В изследванията ударението било поставено преди всичко върху изхвърляния в атмосферата азотен окис, чийто парников ефект е 296 пъти по-силен, отколкото този, причиняван от въглеродния двуокис. Отбелязва се, че изследването е реализирано от известни учени от Великобритания, Германия и САЩ, а дейността на екипа е била ръководена от носителя на Нобелова награда по химия професор Паул Крутцен, световно признат авторитет в областта на парниковите газове.
Почти по същото време са били оповестени резултатите от работата на израелски учени по същия проблем.
Изводът на специалната комисия гласи, че “производството на биогорива не забавя, а ускорява процеса на замърсяване на околната среда, дестабилизира горивния пазар и води до стремителното поскъпване на селскостопанските продукти”

Няма коментари: